Wystawy - jak przygotować kota do wystawy

autor Anna Wilczek

 

Debiut kota nawystawie czyli … porady dla początkującego wystawcy

 

Wystawienie kota poraz pierwszy na wystawie jest zawsze niesamowitym i niezapomnianym przeżyciem,pełnym wrażeń i emocji. Cała "zabawa" zaczyna się na długo przed samąwystawą. Jeśli nie wiesz jak się do niej przygotować, a na pewno nie wiesz,skoro to Twój debiut, powinieneś po wszelkie wskazówki udać się do:

·        hodowcy, od któregozaadoptowałeś kociaka;

·        klubu bądźstowarzyszenia felinologicznego, którego jesteś członkiem; bo zakładam, że jużjesteś – tam z pewnością znajdziesz wielu wspaniałych hodowców służących cenną radą;

·        weterynarza, zajmującego sięTwoim kotem, na co dzień;

·        możesz również zajrzeć na taką stronę w Internecie, jak ta.

 

Dokumenty

 

Rejestracja. Skoro jedziesz na wystawę, zastanów się, czy Twój kociakzarejestrowany jest w klubie bądź stowarzyszeniu felinologicznym, którego Tyjesteś już członkiem. Jeżeli nie, to szybko to zrób. Spis polskich klubówzrzeszonych w FIFe znajdziesz w Internecie pod adresem www.felispolonia.pl Rejestrując kota musisz mieć jego rodowód i ... transfer, jeślikot przybył z federacji innej niż FPL. Wiążą się z tym również pewne opłatyrejestracyjne różne w różnych klubach.

Gotowe? No to możeszczytać dalej ...

 

Zgłoszenie. Kolejnym krokiem jest wypełnienie zgłoszenia kota na wystawę (formularz zgłoszenia możesz pobrać z naszej strony internetowej lub dostanieszgo w klubie ). Takie wypełnione zgłoszenie wysyłasz mailem jako załącznik lubfaxem na wskazany adres organizatora wystawy. Możesz również zgłosić kota nawystawę drogą on-line przez Internet na adres wskazany przez organizatora (jest to najszybsza i najłatwiejsza metoda, wygodna zarówno dla organizatora jaki dla wystawcy ). Pamiętaj, że za każdym razem Twoje zgłoszenie musi byćpotwierdzone przez Twój klub macierzysty. Opłaty za wystawę wnosi się przelewemlub przekazem lub na miejscu, ale wtedy przeważnie są one nieco wyższe.

 

Dokumenty, które musisz bądź powinieneś mieć na wystawie:

·        aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia kota wydane każdorazowoprzez weterynarza, nie wcześniej niż 3 dni przed wystawą, czyli w środęzakładając, że jedziemy na wystawę w sobotę,

·        książeczkę zdrowia kota z aktualnymi szczepieniami. Ważne, aby kotmiał ważne wszystkie wymagane szczepienia ! Szczepienia powinny być dokonanezgodnie z zaleceniem organizatora, więc czytaj uważnie ulotki informujące owarunkach weterynaryjnych i wystawowych danej wystawy,

·        dowód wpłaty zgłoszenia kota na wystawę ( oryginał ),

·        oryginał zgłoszenia wysłanego do organizatora potwierdzony przezTwój klub macierzysty,

·        kopię rodowodu kociaka ( na wszelki wypadek, gdyby doszło doponownego ustalenia koloru kota ),

·        identyfikator w postaci mikrochipa – najlepiej zaczipować pupilanieco wcześniej.

Jeśli wybierasz sięna wystawę poza granice naszego kraju, np. do Czech, Słowacji, Niemiec, czyjeszcze dalej niezbędnie musisz posiadać paszport dla kota.

 

Jeśli będziesz miałjakiekolwiek wątpliwości, czy wszystkie dokumenty lub terminy szczepień są wporządku, wybierz się do swojego klubu po koleżeńską i zarazem fachową poradę.

 

Kot

 

Przygotowanie kota na wystawę jest bardzo ważne, bo świadczy nie tylko o kocie,ale przede wszystkim o jego opiekunie. Podstawą jest czyste oraz zadbane iwyczesane futerko. Kota należy wykąpać kilka dni przed wystawą, używającspecjalnych szamponów i odżywek, różnych dla różnych ras kotów. Jeśli Twój kotjeszcze nie wie o tym, że lubi kąpiele w wannie, to po trzeciej, albo czwartejwystawie stanie się to jego jednym z ulubionych zajęć. Suszenie kota odbywa sięw zależności od rasy oraz długości i struktury włosa w sposób naturalny, czylitylko za pomocą miękkiego ręcznika lub przy użyciu suszarki. Każdy kot, jakmałe dziecko musi po kąpieli pozostać przez jakiś czas w ciepłym pomieszczeniu.Pamiętaj, że koty są bardzo delikatne.

Nie można zapomniećo tzw. kocich łzach – trzeba oczyścić oczy oraz uszy kociaka. Najlepiej nadająsię do tego waciki kosmetyczne.

Kot musi teżobowiązkowo mieć przycięte pazurki. Myślę, że pierwszy raz powinien zrobić toweterynarz dopóki nie zaopatrzymy się w specjalne cążki oraz umiejętnościwykonywania tej tak skomplikowanej czynności.

Zdenerwowany,zestresowany i przerażony kot na wystawie, to bardzo przykry widok, dlatego odmałego należy przyzwyczajać kota do ludzi, nie może się bać obcych osób, niepowinien zbytnio protestować przebywając na rękach obcej osoby, dlategozachęcajcie gości w domu do głaskania i zabawy z malcem.

Istotne jestrównież, aby nie zganiać gwałtownie kociaka ze stołu, gdy temu"niechcący" zdarzy się tam zawitać. Kot oceniany jest bowiem nastoliku sędziego... będzie mu się to źle kojarzyło.

 

Klatka. Każdy kot, tak jak małe dziecko musi mieć odpowiedni ekwipunek nawystawę. Klatki wystawowe w Polsce najczęściej mają wymiary: 70cm wysokość x70cm szerokość x 70cm głębokość. Czasem na wystawie istnieje możliwość ( zadodatkową dopłatą oczywiście ) otrzymania podwójnej klatki, wtedy podstawaklatki ma wymiar 70 x 140cm. Dekoracja klatki potrzebna jest przede wszystkimjako skuteczna przegroda między kocimi sąsiadami, ale też służy wyeksponowaniukota w odpowiedni sposób przed zwiedzającymi wystawę. Formy dekoracji zależą odpomysłu i gustu wystawcy. Bardzo ważne są nie przeźroczyste zasłonki, któreobowiązkowo potrzebne są na wystawie do oddzielania kotów od siebie wposzczególnych klatkach. Trzeba uszyć zasłonki (mocowanie dowolne: gumka ,troczki, ściągacz, wsuwka do zazdrostek okiennych) oraz mieć kawałek sztywnegomateriału na wyłożenie dna klatki np. (dywanik, koc, wykładzina łazienkowa lubgąbka). Można również wyposażyć klatkę w tzw. kocią norkę– budkę lub łóżeczko,aby nasz ulubieniec czuł się bezpiecznie. Pamiętajmy, że dla kota pierwszawystawa to ogromne wyzwanie, nowe miejsce, dużo ludzi, hałas inne zapachy iinne koty, trzeba więc zapewnić mu komfort psychiczny i poczuciebezpieczeństwa. Bardzo przydatna i niezbędna wręcz jest przeźroczysta cienkapleksi lub moskitiera, która powstrzyma oglądających, a zwłaszcza dzieci przedwkładaniem palców do klatki kota. Oczywiście należy mieć miseczkę na picie ijedzenie oraz małą kuwetę, która zmieści się do klatki.

 

O tego typuinformacje, dotyczące pielęgnacji kota i wyposażenia na wystawie warto poprosićhodowcę, od którego zakupiło się kota. Tak przygotowany ulubieniec jest gotowydo wystawy.

 

Wystawa

 

Na wystawienajpierw trzeba przejść przez kontrolę weterynaryjną. Lekarz weterynarii oglądakota, sprawdza zgodność numeru chip, zaświadczenie i książeczkę zdrowia.Następnie od organizatorów dostajemy katalog (czasami trzeba go kupić) oraznumer klatki dla kota, a także identyfikator wystawcy, aby bezproblemowoporuszać się po terenie wystawy.

Należy równieżsprawdzić w katalogu wszystkie dane naszego kota i w razie jakichkolwiekniezgodności zgłosić je natychmiast do organizatora, najczęściej wsekretariacie wystawy. Kiedy już wszystkie sprawy z danymi w katalogu są OK,czas odszukać swoją klatkę. Część organizatorów numeruje klatki, a częśćpozostawia możliwość wyboru samym wystawcom.

Przed rozpoczęciemwystawy sprawdzamy, kto będzie oceniał naszego kota. Lista ras i odmianbarwnych kotów, ocenianych przez poszczególnych sędziów, jest wywieszana przedrozpoczęciem wystawy na ringu sędziowskim, czasami też znajduje się w katalogu.Kolejność oceny kotów najczęściej jest taka, jak na liście. Numery kotówwywoływane są przez mikrofon lub wyświetlane na tablicach. Pamiętajmy, abyuważnie śledzić przebieg oceny i nie spóźnić się z przyniesieniem kota na stółsędziego.

 

Ocena sędziowska

 

Kota do ocenynajczęściej przynosi właściciel i on sam prezentuje go sędziemu. Czasemwyręczają nas stewardzi (są to osoby z obsługi ringu, ubrane najczęściej wtakie same koszulki).

Sędzia ogląda kotai swoje uwagi wpisuje do karty oceny, którą wraz z dyplomem wystawca otrzymujepod koniec wystawy. Sędzia omawia ocenianego kota. Jeśli jest to sędziaobcojęzyczny, wówczas możemy poprosić stewarda o tłumaczenie. Wystawca niepowinien komentować oceny sędziego. Pamiętaj, ocena sędziego jest jedyna iniepodważalna.

Musisz uważnieobserwować innych hodowców i jeżeli do tej pory nie nauczyłeś się prezentowaćswojego kota, to zostało ci niewiele czasu. Zawsze możesz poprosić kogoś opomoc ( najlepiej kogoś, kto ma kota tej samej rasy).

 

Na wystawach kotymogą otrzymywać następujące oceny:

·        ocena doskonała - Ex / V

·        ocena bardzo dobra - SG / VG

·        ocena dobra – G

 

Lokaty 1, 2, 3, 4przyznawane są dla pierwszych czterech kotów w tej samej klasie. Koty ocenianesą w kilkunastu klasach wystawowych, których spis znajduje się w kataloguwystawowym. Certyfikaty mogą być przyznane najlepszym kotom w klasie i są oneniezbędne do otrzymania tytułów.

Kocury i kotkioceniane są oddzielnie. Kastraty i kastratki nie są porównywane z pozostałymikotami. Młodzież (6-10 miesięcy) i kocięta (3-6 miesięcy) otrzymują tylko ocenyz odpowiednią lokatą, ale nie mogą otrzymać certyfikatu. Koty o nie uznanychodmianach barwnych otrzymują oceny i klasyfikację, ale nie mogą otrzymaćcertyfikatów i nie mogą być nominowane do Best In Show. Kotom ras nie uznanych,miotom, kotom domowym przyznawane są miejsca I, II, III, VI. Koty ras nieuznanych również nie mogą otrzymać nominacji do Best In Show.

 

Jeśli w danymkolorze lub grupie barwnej są min. 3 koty, niezależnie od wieku i płci, sędziamoże wybrać najlepszego kota i przyznać mu tytuł Najlepszy w Kolorze - Best inVariety (BIV). Tytuł BiV może być przyznawany dla całej grupy kotów lub też zpodziałem na klasy wystawowe. Kastraty nie mogą być łączone z innymi kotami iwalczą one osobno o tytuł BiV Neuter. Tytuł ten jest bardzo ceniony przezhodowców.

 

Wybór kotów dofinału, nazywanego Best in Show jest pozornie nieco bardziej skomplikowany.Sędzia nominuje do Best in Show swoje najlepsze koty. W każdej kategorii, ajest ich 4 + koty domowe, sędzia nominować może (acz nie musi) po jednym:dorosłym kocurze, dorosłej kotce, kastrowanym kocurze, kastrowanej kotce,młodzieży i kociaku. Porównuje on więc koty kilku ras np. abisyńskie,brytyjskie i cornish rex, czy też maine coon, norweskie leśne i tureckieangory. Nominacja do Best in Show jest dużym i bardzo cenionym wyróżnieniem.

Podsumowując, możesię zdarzyć, że kota trzeba będzie przynieść do sędziego 3 razy, czegowszystkim wystawcom serdecznie życzę. Dlatego trzeba uważnie słuchaćkomunikatów przekazywanych przez stewardów i nie przegapić przywołania kota dosędziego.

 

Best in Show

 

Jest to finałowagala wystawy. Biorą w niej udział najpiękniejsze koty danego dnia wystawy.Odbywa się na zakończenie dnia wystawowego. Wszystkie nominowane kotyumieszczone są w klatkach na ringu i prezentowane wyłącznie przez stewardów.Zespół sędziów wybiera najlepsze koty i kotki, które potem walczą między sobą otytuł Best in Show a następnie Best in Category i Best of the Best, czyli„Najpiękniejszego z najpiękniejszych”

 

Droga do tytułujest długa... kot podczas BIS może otrzymać tytuły:

·        BOS – Best opposite sex – (najlepszy płci przeciwnej dorosły lubkastrat) w każdej kategorii.

·        BIS – Best in Show – najlepszy kot dorosły i/lub kastrat i/lubmłodzież i/lub kociak w danej kategorii.

·        BIC – Best in Category – najlepszy w categorii, z porównania kotówz tytułem BiS.

·        BOB - najlepszy z najlepszych (Best of the Best), zwycięzcywszystkich czterech kategorii rywalizują ze sobą. Wybory może dokonać tylkomiędzynarodowy sędzia wszystkich ras. Kot z tym tytułem jest najlepszym kotemdanego dnia wystawy.

 

W różnych krajach iróżnych klubach system wyboru Best in Show może się nieznacznie różnić.Przepisy FIFe dotyczą tylko wyboru Best in Show, pozostałe tytuły i sposóbprowadzenia BiS zależą od organizatorów wystawy.

Karty ocen idyplomy wydawane są pod koniec wystawy, trzeba dokładnie sprawdzić, czy nie mażadnego błędu i ewentualne pomyłki zgłosić od razu w sekretariacie wystawy, bopo wystawie będzie już za późno.

 

Świat kocich wystawto przyprawiająca o zawrót głowy mieszanka różnych ras, klas, tytułów i nagród.Tym, co się ocenia, jest zbieżność kota z ideałem dla danej rasy i odmianybarwnej, który jest określany jako standard rasy, czyli kota"idealnego" w swojej klasie, płci, kolorze i maści.

Pamiętajmy jednak,że nie ma kotów brzydkich! Wszystkie są piękne i każdy z nich na pewno znajdzieuznanie w oczach ludzi kochających koty.

 

Wystawy natomiastsą świetną okazją do poznania innych hodowców, wymiany poglądów i osiąganiawspaniałych sukcesów. Dla wielu z nas są to niezapomniane chwile. Atmosfera,jaka panuje na wystawach jest niepowtarzalna.

 

 

Klasy wystawowe icertyfikaty

 

01 – Klasa EuropejskichChampionów (EC) - Ocena honorowa HP
02 – Klasa Europejskich Premiorów (EP) - Ocena honorowa HP
03 – Klasa Grand International Champion (GIC) - Certyfikat na EC"CACE"
04 – Klasa Grand International Premior (GIP) - Certyfikat na EP"CAPE"
05 – Klasa International Champion (IC) - Certyfikat na GIC "CAGCIB"
06 – Klasa International Premior (IP) - Certyfikat na GIP "CAGPIB"
07 – Klasa Championów (CH) - Certyfikat na IC "CACIB"
08 – Klasa Premiorów (PR) - Certyfikat na IP "CAPIB"
Klasa 09 i 10 dla kotów powyżej 10-ciu miesięcy nie posiadających tytułów
09 – Klasa otwarta - Certyfikat na CH "CAC"
10 – Klasa Kastratów - Certyfikat na PR "CAP"
11 – Klasa młodzieży ( 6-10 m-cy )
12 – Klasa kociąt ( 3-6 m-cy )
13a – Klasa nowicjatu
13b – Klasa kontrolna
14 – Klasa kotów domowych
15 – Klasa poza konkurencją

16 – Klasa miotów (minimum 3 kociaki z tego samego miotu )
17 – Klasa weteranów

 

Certyfikaty

 

CAC/CAP - certyfikatwymagany do uzyskania tytułu Champion/Premior, potrzebne są trzy takiecertyfikaty od 3 różnych sędziów.

CACIB/CAPIB -certyfikat wymagany do uzyskania tytułu International Champion/ InternationalPremior, potrzebne są trzy takie certyfikaty od 3 różnych sędziów z dwóchpaństw.

CAGCIB/CAGPIB -certyfikat wymagany do uzyskania tytułu Grand International Champion/ GrandInternational Champion, potrzebnych jest 6 certyfikatów z 3 państw od minimum 3różnych sędziów lub 8 certyfikatów z 2 państw od minimum 4 różnych sędziów.

EC/EP - certyfikatwymagany do uzyskania tytułu European Champion/ European Premior, potrzebnychjest 9 certyfikatów z 3 państw od minimum 3 różnych sędziów lub 11 certyfikatówz minimum 2 państw od minimum 6 różnych sędziów.

 

Inne oznaczenia iskróty na wystawie

 

% / Ohne / without - bez certyfikatu
BIV – Best in Variety – najlepszy w kolorze lub grupie barwnej
Nom BIS - nominacja do BEST IN SHOW
BOS - BEST Opposite SEX - najlepszy płci przeciwnej
BIS - BEST IN SHOW
BIC - BEST IN CATEGORY
BOB - BEST OF BEST
DYSQ. - dyskwalifikacja
ABS - absencja, nieobecność

 

 

Cechy ważące oocenie kota na wystawie

 

·        Temperament
Kot powinien poddawać się procedurze sędziowania. Nie powinien być nieufny lubagresywny.

·        Prezentacja
Kot powinien być wypielęgnowany, wolny od pyłu, łupieżu i/lub śladów pasożytów.Jego łapki powinny być całkiem czyste, a końcówki pazurków obcięte. U kotówbiałych i łaciatych, biel musi być czysta i wolna od żółtych plam. Pielęgnacjapowinna podkreślać piękno kota i jego cechy rasowe.

 

Wadydyskwalifikujące

 

·        Koty agresywne.

·        Kocury z jednym jądrem lub jakąkolwiek anomalią jąder (dla kocurówpowyżej 10 miesięcy).

·        Koty pod wpływem narkotyków (środków uspokajających lubpodobnych).

·        Koty po zabiegach kosmetycznych (farbowanie, płukanki itd.) iprzesadnie upudrowane.

·        Koty z amputowanymi pazurami.

·        Koty wykazujące oczywiste i ostre oznaki złego zdrowia.

·        Koty brudne (np. brudne uszy) i z obecnością pasożytów.

·        Koty ze zbyt dużą lub zbyt małą ilością palców.

·        Koty, które nie przeszły przez kontrolę weterynaryjną, lub koty, uktórych weterynarz w trakcie wystawy stwierdzi chorobę.

·        Karłowatość.

·        Koty głuche.

·        Koty ślepe.

·        Koty zezowate.

·        Koty z przepukliną pępkową.

·        Kotki ciężarne lub karmiące.

·        Wszelkie białe plamy nie dozwolone w standardzie.