Dzisiaj 21 maja na świat przyszedł miot F. Witamy Was maluszki . Mamy pięć ślicznych kociąt i kolorystykę zabójczą :) jeden ładniejszy od drugiego. Sama słodycz . Dzięki Emusiu i Jantarze 
Ezio Auditore Elmowo *PL po raz pierwszy na wystawie i pierwsze jego sukcesy . Jesteśmy dumni :)
Kochane ciocie i wujkowie ,sympatycy Elmowa i rasy main coon , miło nam
poinformować , że pod koniec maja spodziewamy się narodzin miotu F .
Będzie to chyba ostatni miot którego rodzicami zostaną nasza Elma i
Jantar ( muszę szczegóły jeszcze skonsultować ze swoim klubem ) . Po
wychowaniu tych nicponi Elma przechodzi na kocią emeryturę , oczywiście zostaje z nami :)
Elmowo będzie miało trochę przerwy w odchowie kociąt od następnego roku będziemy odwiedzać wystawy z naszymi nowymi członkami rodziny :) Także jeżeli chcecie mieć przyjaciela z Elmowa to pora już się nad tym zastanawiać 
Drogie Panie :)
Dla dziewcząt, które znamy moc życzeń dzisiaj mamy. Dużo zdrowia
szczęścia i miłości oraz kwiatów i radości. Niechaj się to niesie na cały kraj, dziś dla pań wszystko naj.. naj... naj! :) :) 
Ostatnia wyjechała Elma Druga. Prawdziwa królowa i kot perpetum mobile, z niespożytymi pokładami energii. Zawsze chętna do psot i rządzenia rodzeństwem . Elma jedzie do swojego starszego brata Cynamona. Oj na pewno czeka go nie łatwe życie z taką babą. Elmuś powodzenia w nowym domku , twoi ludzie to super rodzina od której czekamy na wieści od ciebie .
Dzisiaj jako trzeci do domu pojechał nasz Ezio Auditore . Największy i najprzystojniejszy koci kawaler . Będzie królem w hodowli Koty Marceliny. Będziemy z zapartym tchem śledzić Ezio Twoje sukcesy wystawowe . Trzymamy już dziś mocno kciuki za Ciebie dżentelmenie . Już teraz zaczynam tęsknić powodzenia mój czarnuszku.
Jako drugi do domu pojechał Eliot. Eliot w prezencie dostał małego człowieka  Filipa , który od razu pokochał nowego członka rodziny i obiecał się nim mocno opiekować . Fifi czekam niecierpliwie na wiadomości od Eliota . Powodzenia niebieski królewiczu.
Nadzedł niestety czas rozstań . Jako pierwsza z czwórki do domciu pojechała dzisiaj Enigma . Powodzenia na nowym i pamiętaj księżniczko , że starszemu bratu można dokuczać :) Dante Enigma przybywa :) Już za Tobą tęsknię i czekam na wieści od Twoich opiekunów . Enigma pojechała podbijać Warszawę .
Białe myśli lekkie jak puch
niech anioł przywieje z nieba,
otworzy skrzydłem nadziei
i kolędę zaśpiewa.
Bo dzisiaj jest piękny dzień,
wszystko się rodzi na nowo,
więc w blasku tajemnych świąt
żyjcie zdrowo i kolorowo.
Zdrowych i pogodnych świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten magiczny czas obfituje w spotkania z bliskimi, odpoczynek i prezenty
życzy Elmowo *PL
Nasze roczniaki z miotu D czyli : Dea ( Elsa) , Dante, Diuna , Dorka i Driada.
Dzisiaj wielki dzień w Elmowie kolejny miot świętuje swoje pierwsze urodziny. :) Rok temu na świecie pojawiły się maluszki z miotu D. To miot który zrobił mi ogromną niespodziankę jeśli chodzi o kolorystykę . Miot , który zrobił nas w konia łącznie z wetem jeśli chodzi o płeć . To pierwszy miot w którym pojawiło się tak dużo prawdziwych dam i jeden królewicz. Miot gdzie dziewczyny znalazły szybciej swoich kochających ludzi niż rudy królewicz. Ten miot to Dea nasza delikatna perełka,Driada bliźniaczka Dei ale tak zwariowana jak mało który kociak, Dorka kociak z ogromnym sercem do przytulania , Diuna kocia piękność świadoma swojej urody i zawsze to pokazująca prawdziwa dama no i nareszcie najlepszy brat pod słońcem Dante , który zawsze próbował dorównać wszystkim dziewczynom , niezwykle przyjacielski kocur nikt tak jak on nie zajmował się dziewczynami po sterylizacji. Kociaki życzę Wam dalszego życia takiego jakiego macie wśród najlepszych serc ludzkich , we wspaniałych domach które stworzyli dla Was : Pani Magda z mężem i starszy brat Bilbo , Pani Elżbieta z mężem i córkami , Pani Joasia ze wsparciem swojego syna , Państwo Sabina i Aleksander z rodzicami oraz Państwo Kamila i Adam. Dziękuję jednocześnie wszystkim za miłą współpracę przez cały rok , za zawsze wielkie chęci do pogadania , za to,że mogłam Was wszystkich poznać a przede wszystkim , że kochacie te " zawsze moje kociaki tylko mieszkające gdzie indziej " . :) Przez ten rok staliście się nie lada ekspertami od kocich pragnień i życzeń :) Życzę Wam drodzy właściciele miotu D dalszej wytrwałości w służeniu tej kociej arystokracji :) i wielu rozmruczanych chwil w ich towarzystwie.

w Elmowie :)
09.10.2016
Dziś Pamięci o Zmarłych Zwierzętach
W pierwszą niedzielę października przypada nieoficjalne święto - Dzień Pamięci o Zmarłych Zwierzętach, czyli Zaduszki Zwierzęce. Dzień ten został wybrany ze względu na przypadające w tym okresie święto Św. Franciszka (4.10).Pierwsza niedziela "po Św. Franciszku" to właśnie Zwierzęce Zaduszki.W tym dniu wspominamy ukochane koty, psy, konie i inne zwierzęta, które były nam bliskie, a odeszły. Wierzymy, że gdzieś tam zza Tęczowego Mostu patrzą na nas i że kiedyś - znów do nas dołączą.
Kot żyje do 20 lat, rzadko dłużej. Dzięki ludzkiej pamięci ma szansę żyć o wiele, wiele dłużej. Odchodzenie jest trudne, a żałoba po utracie pupila może trwać latami. Miejsca takie jak wirtualne i rzeczywiste cmentarze dla zwierząt, kąciki pamięci, Za Tęczowym Mostem - pomagają nam, ludziom, przeżyć utratę ukochanego zwierzaka.
Miło nam poinformować , że 18 września przywitaliśmy na świecie długo wyczekiwany miot E. Maluszki są silne i zdrowe. Elma jako mama jak zwykle rycerska , bohaterska i nie ugięta .
Koniec wakacji , wracamy do pracy , szkoły . Elmowo życzy sił i dużo wytrwałości do następnego urlopu
Pora odsłonić rąbek tajemnicy :)
Kochane ciocie i wujkowie, drodzy sympatycy Elmowa serdecznie miło Nam
zakomunikować , wszystkim i każdemu z osobna , że lada chwila , lada
moment - bo już w następnym tygodniu na świat przyjdzie nasz miot E.
 E to bardzo wyjątkowa literka :)
E jak Elma , E jak Elmowo. Polecamy małe słodkości z tego miotu . Kto
jeszcze nie ma naszych piękności pora zastanowić się czy to nie czas aby to zmienić . :) Zapraszam do śledzenia nas i dopinguję do głębokich przemyśleń. Pozdrawiamy.
Z wizytą u Diunki i Dorki
W niedzielę pojechałyśmy z Kamilą z przemiłymi odwiedzinami do Diunki i Dorki. Dziewczyny są cudowne dały się wymiziać , wygłaskać stęsknionej za wsze czasy hodowczyni :) I mimo szalonego upału który lał się z nieba tak bardzo się cieszę że mogłam je zobaczyć . Dziękuję jednocześnie Pani Sabinie , Panu Alkowi , rodzicom i Pani Joasi za zdzierżenie mojej osoby :) super miłe przyjęcie i świetnie spędzony czas . Dziękuję za tak wspaniałe domy jakie macie dla tych kocich dam .
No i mamy
wakacje :) Wszystkim którzy wybierają się na urlop życzymy przyjemnego
odpoczynku - nie zapominajcie tylko o swoich pupilach one też nie raz potrzebują Wakacji :)
Z okazji Twojego Święta drodzy Tatusiowie, za wczoraj i za dziś, każdym czułym serca uderzeniem i każdym z niego płynącym życzeniem zdrowia, sił i codziennej radości wraz ze słowami największej wdzięczności za wszystkie dla nas trudy i starania składamy Wam dzisiaj podziękowania. Wszystkiego najlepszego dla ludzkich i kocich tatulków 
Dzisiaj urodzinki naszej damy dworu . To już 5 latek stukneło . Wszystkiego dobrego moja księżniczko , kocia arystokratko nigdy się nie zmieniaj . Kochamy Cię nasza szylkretko.
Dzisiaj nasz niebieski król skończył 7 lat. Wszystkiego najlepszego Jantarku kocham Cię mój bandyto :)
Jeżeli któregoś dnia poczujesz, że chce Ci się płakać... Zadzwoń do mnie.
Nie obiecuję, że Cię rozbawię, ale mogę płakać razem z Tobą...
Jeżeli któregoś dnia zapragniesz uciec... Nie bój się do mnie zadzwonić.
Nie biecuję, że Cię zatrzymam, ale mogę pobiec z Tobą...
Jeżeli któregoś dnia nie będziesz chciał nikogo słuchać...Zadzwoń do mnie.
Obiecuję być wtedy z Tobą i obiecuję być cicho...
A jeśli któregoś dnia zadzwonisz i nikt nie odbierze...Przybiegnij do mnie szybko.Wtedy ja mogę Cię potrzebować..
W ten piękny i radosny dzień pragniemy złożyć Wam,wszystkim Mamom, najserdeczniejsze życzenia długich lat w zdrowiu, szczęścia i wszelkiej pomyślności, spełnienia najskrytszych pragnień, samych cudownych chwil w życiu i zawsze pociechy ze swoich dzieci. Moc życzeń dla kocich i ludzkich Mam składają opiekunowie Elmowa
06.03.2016
Jako ostatnia z całej piątki ku nowemu pojechała dzisiaj Diunka, nasza największa indywidualistka i najlepsza modelka. Powodzenia moja damo dworu bardzo za tobą tęsknimy i czekamy niecierpliwie na wieści od ciebie i Twoich nowych właścicieli.
06.03.2016

    Dzisiaj do domku pojechał nasz ciekawski rodzynek . Mały szpec w wymuszaniu wszystkiego co mu się wymyśliło w jego pomysłowej główce. Powodzenia mój mały rudzielcu , tęsknimy i czekamy na realacje od nowych właścicieli.
05.03.2016

  Jako ostatnia w sobotę do na wyzwanie nowej przygodzie pojechała Dea. Nasza mała romantyczka siostra bliźniaczka. Pojechała do swojego starszego brata Bilba. Powodzenia królewno , już za tobą tęsknię z niecierpliwością czekam na wieści.
05.03.2016
Następna nasza dama i łobuzica pojechała do swojego domku. Dorciu już tęsknię za twoim mruczeniem i wieczną chęcią do psot. Powodzenia maluchu czekam z niecierpliwością na wieści od ciebie i Twoich opiekunów.
05.03.2016
  Jako pierwsza w szeroki świat do swojego nowego domku pojechała dzisiaj rano Driada. Powodzenia moja księżniczko . Już tęsknimy za Twoim rozbrykaniem i panikarstwem :) oraz niecierpliwie czekamy na wieści od nowych opiekunów.
Pędzą wnuki ulicamiz ogromnymi laurkami.Te laurki pełne kwiatkówsą dla wszystkich babć i dziadków. A dziadkowie wraz z babci tam już czekają przed domami.Przez lornetki patrzą w dalwystrojeni jak na bal. Moc życzeń kochani Dziadkowie i stu lat :)
W nowy rok ślę Wam życzenia
zdrowia, szczęścia, powodzenia,
miłości na każdym kroku,
niech dodaje sił w tym roku.
Niech natura sypnie kwiatem
wiosną, i słonecznym latem.
Jesień niech pogodna będzie,
zima pełna śniegu wszędzie.
A na czas zabawy życzę
dużo siły, trwałości,
niech Wam uśmiech towarzyszy
oraz sami mili goście.

Szampańskiej zabawy życzą opiekunowie
Elmowo*PL
Na zbliżające się Święta pragniemy złożyć życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu, radości i ciepłej rodzinnej atmosferze. Kolejny zaś rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.
20 grudnia w naszej Hodowli przyszedł na świat długo oczekiwany miot D a w nim cztery przesłodkie damy i jeden królewicz. Już dzisiaj możesz się zastanowić czy nie chcesz zostać naszym nowym znajomym który będzie miał , tą sympatyczną kulkę u siebie :) Zapraszamy do rezerwacji kociątek .
Już Mikołaj grzeje sanie,
czego pragniesz
niech się stanie. Każde z marzeń
skrytych w głębi, Święty Mikołaj
niech dziś spełni. Wszystkiego naj… z okazji Mikołajek:)
Duchy... zjawy... i... upiory,
Diabły... strzygi... inne zmory,
Dzisiaj ze swych grobów... wstają
i do Twoich drzwi... pukają,
Jeśli nie chcesz... ich się bać,
Musisz im...cukierka dać...:)

CZARODZIEJSKIEJ NOCY ŻYCZĄ OPIEKUNOWIE
eLmOwA * pl
04.10.2014 Dzisiaj Dzień Pamięci o naszych pupilach tych co są już za Tęczowym Mostem. Pamiętajmy !!!!
Dzisiaj – w pierwszą niedzielę października przypada nieoficjalne święto – Dzień Pamięci o Zmarłych Zwierzętach, czyli Zwierzęce Zaduszki.Od 4 października (Dzień Św. Franciszka z Asyżu i Światowy Dzień Zwierząt) obchodzimy Światowy Tydzień Zwierząt. Pierwsza niedziela po Dniu Św. Franciszka  to właśnie Zwierzęce Zaduszki.W tym dniu wspominamy wszystkie nasze ukochane zwierzęta, wszystkie, które były nam tak bliskie, ale odeszły. Odchodzenie naszych zwierząt jest trudne do zaakceptowania, a żałoba po utracie przyjaciela może trwać latami. Wierzymy, że przebywają po śmierci gdzieś za Tęczowym Mostem, że są tam szczęśliwe, patrzą na nas i że kiedyś – znów do nas dołączą. Nasze kochane zwierzęta, które tam odeszły żyją cały czas w naszej pamięci. Istnieją też dla ich upamiętnienia wirtualne i rzeczywiste cmentarze dla zwierząt, rożne kąciki pamięci, które pomagają nam przeżyć tę wielką stratę, jaką była śmierć naszego ukochanego zwierzęcia, naszego cudownego przyjaciela. Każdy może zamieścić tam zdjęcia swojego ukochanego zwierzęcia, opowiedzieć o nim i zapalić mu świeczkę.My – kochający koty – wierzymy, że te które odeszły, wrócą do nas w postaci innego kotka, który pojawi się na naszej drodze i może będziemy mogli mu pomóc.Pamiętajmy o naszych zmarłych zwierzętach, wtedy zawsze będą przy nas.Franciszek J. Klimek napisał wiersz “Kotu, który odszedł na zawsze” , napisał w nim, że: “on w r ó c i…Choć może w innym futerku”.
4 października obchodzimy święto
naszych braci mniejszych. To oni są najwierniejszymi przyjaciółmi,
którzy wysłuchają największych narzekań i zamiast kręcić głową,
przyjacielsko merdają ogonem. To oni potrafią przyjemnym mruczeniem
przeprosić za figle w postaci zrzuconej doniczki z kwiatkiem, czy
zwędzonej kanapki. Dlatego tego dnia kochajmy je jeszcze bardziej!
A jeśli nawet ktoś nie jest miłośnikiem zwierząt, na pewno doceni pracę osób,
które na co dzień śpieszą na ratunek biednym, pokrzywdzonym. Dzięki
takim osobom coraz mniej zwierząt błąka się po ulicach, a i ludzie stają
się lepsi – głośne akcje obrońców zwierząt szerokim echem odbijają się w
świadomości społeczeństwa.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt
życzymy wszystkim zwierzakom pełnych misek, kochających właścicieli i zielonej trawy pod łapami.Kochajmy je wszystkie Elmowo *PL
W chłopięcym już to stwierdzisz wieku,
Że świat wciąż robi Ci na przekór.
Na drodze życia już od razu
Znaki zakazu:Nie wolno piłką rzucać w okno!
Nie wolno kąpać się bo mokro!
Nie wolno kłamać w życie wiośnie!
Nie wolno kląć, aż się dorośnie!
Nie wolno palić ani pić,
Bo wciąż Ci mówią wstydź się, wstydź!
Gdy w wiek męski zdołasz zmienić
Tę młodość szkolną i mozolną,
Wolno Ci się będzie ożenić
I znów Ci nic nie będzie wolno!
Och, jesieni złota moja pani
jak ty to zrobiłaś, że -
pomieszałaś moimi zmysłami

Raz cię uwielbiam i czczę
a innym znów razem
na lato zamienić chcę

Jesteś tak piękna i kolorowa
a innym razem szara i bura codziennie inna - nieodgadniona
Ręce od pracy, głowa od złych myśli,
Odpoczywały przez długie dni letnie.
A teraz koniec, pełno żółtych liści,
Deszcze padają i wkrótce mróz zetnie.
A dodatkowo, co najbardziej złości,
Znowu się przyjdzie przekomarzać z szefem,
Pracować ciężko w codziennej szarości
I słuchać płaczu nad rozlanym mlekiem.
Lecz dzięki świętom, niedzielom,
sobotom,
Zimowym feriom i innym dniom wolnym,
Długim weekendom mnożonym z ochotą,
Będziemy mieli trochę chwil swawolnych.
Więc nie wpadajmy w nostalgie zbyt
straszne,
Bo egzystując na zasadach zdrowych,
Możemy spojrzeć w przyszłość całkiem
jasno. I jakoś dotrwać do wakacji nowych.
Nasze roczniaki z miotu C.
Cynamon , Cedrik (Zdzichu) , Cekin , Cyklon ( Franek ) .
23 sierpień to wielki dzień. Rok temu urodził się nasz miot C. Czterech przesympatycznych Panów, którzy dzisiaj cieszą swoimi kocimi osobowościami swoich ludzkich przyjaciół. Na początku pragnę złożyć życzenia dla naszych muszkieterów Cynamona, Cedrika vel Zdzicha, Cyklona vel Frania i Cekinka - Panowie mnóstwa miłości od ludzi a wiem , że macie jej całe kopy , zawsze kolorowych snów z kocimi myszkami , pełnych miseczek z najpyszniejszymi smaczkami i stu lat w zdrowiu i kondycji witalnej a do tego jeszcze głasków , miziaków i buziaków od kocich ludzkich rodzin. Wam drodzy Państwo: Pani Arlettko , Pani Agatko , Pani Kasiu i Panie Erwinie - dziękuję za bardzo pracowity rok , rok jak zwykle z niespodziewanymi telefonami ode mnie ,z jak zwykle nie zdartym jak zacięta płyta pytaniem : " Jak się ma kot? Co u Was słychać? " Rok który poświęciliście aby stać się prawdziwym ekspertem w odczytywaniu potrzeb chłopaków i zrozumieniu które miałczenie zachęca do zabawy a które ewidentnie mówi : "Chcę jeść." bądź "Zostaw mnie teraz nie mam humoru ". Życzę Państwu dalszej pociechy z tych naszych kolorowych maluchów i dalszego zgłębiania i poznawania ich kociego świata. Opiekunka hodowli ELMOWO * PL
No i mamy .....
życzą opiekunowie hodowlii Elmowo*PL
23 czerwiec dziś Dzień Taty :)
Z okazji Waszego Święta drodzy Tatusiowie, za wczoraj i za dziś, każdym czułym serca uderzeniem i każdym z niego płynącym życzeniem zdrowia, sił i codziennej radości wraz ze słowami największej wdzięczności za wszystkie dla nas trudy i starania składamy Wam dzisiaj podziękowania.
Moc życzeń dla wszystkich Tatków składają właściciele Elmowo*PL
15.06.2015
To dzień urodzin Naszej Damy Dworu Elmy.Nasz skarb skończył w tym roku cztery latka.
Wszystkiego najlepszego moja księżniczko. :)
07.06.2015
Dzisiaj nasz Jantarek kończy 6 lat. Nasz kochany niebieski królu , życzymy Ci wszystkiego co najlepsze moc przysmaczków a najwięcej miłości od szczerych ludzkich serc , które bez Ciebie nie umiały by żyć , bo skradłeś je w całości . Kochamy Cię :)
Dzisiaj wielkie święto a więc ... Matka to dar od Boga,
który kocha i kochać nas będzie.
Matka to bezcenny skarb,
który strzec trzeba w nocy i we dnie.
Matka to na ranę plaster,
kiedy jest nam smutno i źle.
Matka to też czasem ster,
który pilnuje byś nie zatopił się.
Matka to wiara w nas,
kiedy zwątpienia mam dni.
Matka nam nadzieję da,
kiedy straszne mamy sny.
Matkę tylko jedną masz,
wiec broń jej i kochaj co sił,
Bo kiedy przyjdą gorsze dni,tylko Ona naprawdę pomoże Ci.Wszystkim mamusiom dużo radości , miłości od wszystkich dzieci życzą opiekunowie hodowli Elmowo *PL
Nie zapomnij, do koszyczka włożyć małpkę i króliczka. Jaja także by się
zdały, i kiełbachy kawał cały. Gdy poświęcisz te frykasy, zacznij ucztę
od kiełbasy, odkręć małpkę, golnij łyka potem weź się za królika i o jajach też pamiętaj no bo w końcu mamy Święta. Moc życzeń ślą opiekunowie hodowli Elmowo*PL
Przyszła do nas pani wiosna,
cała w sukni z kwiatów.
Uśmiechnieęa i radosna,
wśród lecących ptaków.
Powróciły z nią bociany,
z dalekiej Afryki.
Żaby w stawie się zbudziły,
misie i jeżyki.
W krzewach słychać śpiew skowronka,
słonko mocniej grzeje.
Na listeczku śpi biedronka,
wiatr leciutko wieje.
Witaj wiosno! Piekna pani.
Pięknych słonecznych chwil oraz dużo radości ze słonka w pierwszym dniu wiosny życzą opiekunowie hodowli ELMOWO*PL
I znowu mamy ..... :)
Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet życzymy Wam nasze wspaniałe, niepowtarzalne Panie!
Z okazji jednego z najwspanialszych świąt w roku z całego serca życzymy wszystkim Kotom, Kotkom i Kociątkom, żeby każdy dzień, od świtu do nocy,
był rozmruczany i wolny od wszelkich kocich trosk i smuteczków. Aby spełniły się wszystkie kocie marzenia i sny,aby miseczki zawsze były wypełnione tym, najpyszniejsze, a Duzi kupowali same najbardziej interesujące zabawki.Wszystkim Kociarzom i Kociareczkom życzę, by ich koty zawsze chowały się zdrowo, radośnie i spokojnie. By w kocich stadkach panowała zgoda i przyjaźń.
Całej reszcie ludzkości życzę natomiast, by każdy jej przedstawiciel odnalazł w sobie szacunek dla tych wyjątkowych, magicznych stworzeń. By każdy człowiek odnalazł swego mruczącego przyjaciela, a każdy kot - niezależnie od wieku, urody i kondycji fizycznej - trafił do kochającego domu. 
Kiedy trzynastego maja w piątek nam przypada,Trzeba wyrzucić z pamięci, co przysłowie gada.Nie myślmy ani przez chwilę o złośliwym pechu,We wszystkim, co zrobimy, nie będzie krztyny grzechu!
Czy słońce nam zaświeci, czy deszcz w szyby uderzy,Śmiejmy się wciąż beztrosko, mając tu pogląd świeży.Nawet grad sążnisty, gdy lunie nam prosto z nieba,Radujmy się pospołu, pada, bo tak potrzeba!
Kiedy zaś pod drabiną przecisnąć się musimy,Nic złego się nie stanie, my się nie udusimy. Zlekceważ lustro rozbite, tak mówił młodszy brat,Możesz z życia korzystać co najmniej przez siedem lat!Gdy spotkasz czarnego kota, przed nim nie uciekaj,Podrap szelmę za uchem, daj mu miseczkę mleka,A gdy kolega z pracy wydrze się niespodzianie,Pokaż mu zaraz język, od razu wrzeszczeć przestanie!
Góra pączków , za tą górą
Tłuste placki z konfiturą
Za plackami misa chrustu
Bo to dzisiaj są zapusty
Przez dzień cały się zajada
A wieczorem maskarada
Janek włożył ojca spodnie
Choć mu bardzo niewygodnie
Zosia - suknię babci Marty
I kapelusz jej podarty
Franek sadzy wziął z komina
Bo udawać chce murzyna
W tłusty czwartek się swawoli
Później czasem brzuszek boli :)
31 styczeń
Międzynarodowy Dzień Przytulania
Dzisiaj i jutro obchodzimy naprawdę wyjątkowe dni, te dni to Dzień Babci i Dziadka z tej to okazji opiekunowie hodowlii Elmowo , życzą wszystkim dziadkom moc miłości od wnuków i wielu lat zdrowia :
Niechaj dziadzio z babunią tak nam długo żyją,Póki komar i mucha morza nie wypiją.A ty mucho, ty komarze, pijcie wodę powoli,Niech się dziadzio z babcią nażyją do woli.
Przyjemnego szumu w głowie, wygodnego miejsca w rowie, no i może jeszcze potem spokojnego snu pod płotem, a na każdym kroku szczęścia w Nowym Roku kochani
życzą opiekunowie hodowli Elmowo*PL
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim nadziei, własnego skrawka nieba, zadumy nad płomieniem świecy, filiżanki dobrej, pachnącej kawy, piękna poezji, muzyki, pogodnych świąt zimowych, odpoczynku, zwolnienia oddechu, nabrania dystansu do tego, co wokół, chwil roziskrzonych kolędą, śmiechem i wspomnieniami. Wesołych świąt! życzą opiekunowie Hodowli Elmowo*PL
Nasze "roczniaki" z miotu B Kolejno Bezik, Bestia vel Berkut bądź jak kto woli Bukiet,Bilbo, Bursztyn ,Bleki i Buffy vel Basia.
Dwanaście miesięcy temu w naszej hodowli przyszło na świat sześć malutkich
puchatych kulek, miot B. Bleki , Bilbo, Bursztyn, Bezik, Bestia i Buffy pięciu wspaniałych i jedna księżniczka. Dzisiaj ta brygada obchodzi swoje pierwsze urodziny. Z okazji tego wielkiego dnia dla nich i ich właścicieli życzę dalszych pozytywnych dni spędzonych razem ze sobą, pełnych miseczek , mocy miłości ludzkiej i kolorowych snów o myszkach tęczowych to dla kotków a dla ludzkich właścicieli dalszej cierpliwości , nieogarniętych pokładów miłości. Ja ze swojej strony dziękuję Państwu za rewelacyjny rok współpracy ze mną , za tolerancję dla wpraszania się w wasze życie i wieczne zawracanie głowy z pytaniem " co tam u kota ? " DZIĘKUJĘ i STO LAT MIOCIE B. 
13.12.2014

No i stało się cały miot zamieszkał w nowych domkach jako ostatni pojechał dzisiaj Cyklonik nasza kremowa kluseczka. Powodzenia maluszku w nowym domciu wiem że będą Cię tam rozpieszczać jak u nas i będziesz miał wspaniałych ludzkich Dużych. Bardzo oczywiście będziemy za Tobą tęsknić i czekamy niecierpliwie na wieści od nowych opiekunów. 
13.12.2014

Rudzilec też już dzisiaj bawi swoich nowych właścicieli oraz przyzwyczaja się do nowej starszej siostry. Cynamon nie zapomnij uczymy się tylko dobrych manier.Czekamy na wieści od Ciebie i bardzo bardzo tęsknimy.
13.12.2014
Dzisiaj następny z czwórki wspaniałych pojechał do swojego domku. Cedriku trzymamy mocno kciuki za prawdziwą kocio - psią miłość i z niecierpliwością oczekujemy na wieści od nowych opiekunów. Ach no i oczywiście mocno tęsknimy już .
12.12.2014

Dzisiaj do swojego domku pojechała nasza czarno biała krówka , trzymamy za Ciebie mocno kciuki Cekinku. Pamiętaj być koleżeńskim dla starszego brata. Już za Tobą tęsknimy i bardzo czekamy na wieści od nowych właścicieli.
Białe wąsy, biała brodaTylko śniegu nie ma - szkoda. Iskry sypią się z pod sań. Po asfalcie pędzi drań, Śpieszył się bo pusto w worku.No a teraz stoi w korku! Dużo prezentów kocim i ludzkim przyjaciołom życzą opiekunowie hodowli Elmowo*PL
Najważniejsze przecież jest to, by się świetnie zabawić, więc życzymy Wszystkim niezapomnianego wieczoru andrzejkowego, udanego towarzystwa, no i oczywiście spełnionych wróżb (tych właściwych).
Elmowo*PL
25.11.2014 dzisiaj jest Dzień Pluszowego Misia chłopaki bardzo mocno imprezują z miśkami :)
Kochani
jako, że dzisiaj jest wyjątkowy dzień, będzie u nas wyjątkowo
poważnie... [*] Zapalmy świeczuszki za braci naszych, tych dużych i tych mniejszych...
Pozytywnego wieczoru przepełnionego dobrymi duchami strzygami i upiorami życzy Elmowo*PL
Nasze maluchy , chłopaki rosną jak na drożdżach :) a jakie z nich przystojniaki .
Kochani w zakładce WIĘCEJ na naszej stronie pojawił się artykuł Pani weterynarz opiekunki jednej z hodowli o pseudohodowlach polecamy bardzo oddaniu się lekturze ponieważ bardzo mocno popieramy i zgadzamy się z każdym zdaniem, przecinkiem tam napisanym. Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany kociakiem z naszej hodowlii przeczytaj może zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi. 
05.10.2014 Dzisiaj  Dzień Pamięci o naszych pupilach tych co są już za Tęczowym Mostem. Pamiętajmy !!!!

W pierwszą niedzielę października przypada nieoficjalne święto - Dzień Pamięci o Zmarłych Zwierzętach, czyli Zaduszki Zwierzęce. Dzień ten został wybrany ze względu na przypadające w tym okresie święto Św. Franciszka (4.10). Pierwsza niedziela "po Św. Franciszku" to właśnie Zwierzęce Zaduszki. W tym dniu wspominamy ukochane koty, psy, konie i inne zwierzęta, które były nam bliskie, a odeszły. Wierzymy, że gdzieś tam zza Tęczowego Mostu patrzą na nas i że kiedyś - znów do nas dołączą. Kot żyje do 20 lat, rzadko dłużej. Dzięki ludzkiej pamięci ma szansę żyć o wiele, wiele dłużej. Odchodzenie jest trudne, a żałoba po utracie pupila może trwać latami. Miejsca takie jak wirtualne i rzeczywiste cmentarze dla zwierząt, kąciki pamięci, Za Tęczowym Mostem - pomagają nam, ludziom, przeżyć utratę ukochanego zwierzaka.
04.10.2014
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt a więc .... Kochane zwierzaki, życzymy Wam abyście na swojej drodze spotykały wyłącznie dobrych ludzi. Niech los i człowiek nigdy nie szczędzi Wam głasków i
pieszczot, a szacunek który Wam się należy był bezwzględnie przestrzeganym prawem - dzisiaj, jutro i zawsze. ELMOWO*PL
Czas wracać do szkoły po wakacjach, mamy nadzieję , że wszyscy odpoczeli w tym roku i zebrali siły na nowe dziesięć miesięcy do pracy :) Wszystkim którzy dzisiaj musieli wrócić do szkolnych ławek oraz tym którzy cieszyli się urlopem i musieli wrócić do pracy - opiekunowie hodowli Elmowo*PL życzą wytrwałości. 
No i skończyły się wakacje, dlaczego .... ?????
23.08.2014

Dzisiaj na świat przyszły chłopaki z miotu C. Mamy kremóweczkę , rudzika , i dwa czarnulki z białym :)
Zapraszamy do śledzenia losów kociąt w zakładce kocięta oraz rozważenia czy może właśnie u Ciebie mógłby zamieszkać jeden z urwisów. :)
Więcej zdjęć z wystawy w Gliwicach w naszej galerii już za momencik. :)
19.07.2014

Znowu prosimy o wsparcie wszystkich jutro. W Gliwicach kolejne podejście do zdobycia tytułu championa w wykonaniu Jantara. 
No i wreszcie przyszły .... 
Na progu  wakacji życzymy wszystkim kocim opiekunom i ich czworonogom  dobrego i radosnego wypoczynku, który będzie miłym wspomnieniem przez resztę roku, samych słonecznych i pięknych dni, a także, aby wszyscy z tegorocznych wakacji wrócili wypoczęci, szczęśliwi i ładnie opaleni z nowymi siłami aby rozpocząć nowy rok pracy :) Opiekunowie hodowli Elmowo * PL
15.06.2014

Dzisiaj nasza Dama dworu skończyła trzy lata :) Najlepszego moja księżniczko.
08.06.2014
Jantar na wystawie w Krakowie podją zaciętą walkę o tytuł , niestety milimetry nas dzieliły od wygranej, ale następna ocena EX doskonała na koncie kocurka. Więcej zdjęć z wystawy w galerii.
08.06.2014
Dzisiaj nasz Jantarek ma 5 urodziny. Sto lat mój niebieski królu :)
02.06.2014

Teraz kolej przyszła na JANTARKA prosimy o trzymanie kciuków za niebieskiego draba w tą sobotę. Próbujemy walczyć o tytuł Chempiona w Krakowie :)
Dziękuję Ci, ze znosiłaś moje humory, prowokacje,
Lenistwo, bunt, złość, hałas i niechlujstwo,
Głupotę i popisy, całą gamę wybryków,
Które dzieciak obmyśla, aby zobaczyć,
Na jak wiele może sobie pozwolić.
Ty jednak nie przestawałaś mnie kochać.
Jak to możliwe... Nie wiem. Ale dziękuję Ci.
Wszystkim Mamom życzymy moc radości ze swoich pociech  opiekunowie hodowli ELMOWO*PL
23.05.2014

Kochani dzisiaj nasza księżniczka i pogromczyni pojechała do swojego domku. Strasznie trudno było się rozstać. Buffy życzymy zdrówka i dużo miłości i bardzo za Tobą tęsknimy. Czekamy na wieści od Ciebie i Twoich nowych opiekunów.
Żeby Wielkanoc w tym roku,
przyszła z sukcesem u boku.
Aby żyło się Wam zdrowo,
prywatnie i zawodowo.
Wielu, wielu chwil radosnych
i cudownej, ciepłej wiosny
życzą opiekunowie hodowlii
ELMOWO*PL
13.04.2014

Dzisiaj do swojego domku zawieźliśmy naszego Bursztynka śpiocha :) Powodzenia kocurku , trzymamy za ciebie kciuki i już bardzo mocno tęsknimy za tobą. Jak zwykle niecierpliwie czekamy na wieści od opiekunów.
07.04.2014

Dzisiaj do swojego domciu pojechał nasz największym sercem Bilbo, kochany życzymy powodzenia i pamiętaj o dobrym wychowaniu koty nie jedzą myszoskoczków :) Czekamy oczywiście na wieści od nowych Opiekunów.
06.04.2014

Kolejny z sześciu wspaniałych pojechał do swojego domciu. Trzymamy mocno kciuki za ciebie Bestyjko :) Bardzo tęsknimy i jak zwykle liczymy na bogaty odzew od Twojej Panci.
06.04.2014

Dzisiaj do swojego domku pojechał nasz kochany chuligan Bezik. Powodzenia nasza kremóweczko trzymamy kciuki i czekamy na wiadomości niecierpliwie od opiekunów.
05.04.2014
Dzisiaj do swojego domciu pojechał nasz czarodziej , powodzenia Bleki :) Już za Tobą tęsknimy bardzo bardzo. Czekamy z niecierpliwością na wiadomości od Twojej panci. 
Przyszła wiosna od lasku z kluczykami przy pasku. A te klucze pachnące, można znaleźć na łące.
Dzisiaj czyli 15 marca chłopaki z pierwszego naszego miotu Agat i Atom kończą swój pierwszy rok. Dziękuję opiekunom za troskliwą opiekę nad kocurkami, zawsze miły kontakt i zdjęcia. Aż miło popatrzeć jak z takich kocich maluszków wyrośli bardzo dostojni koci panowie :) Sto lat Atomku i Agatku samych pyszności w miseczkach , kochających ludzkich serc i kolorowych senów pełnych koci myszek życzą opiekunowie hodowli Elmowo*PL
W Dniu Mężczyny życzymy Wam,
my kobitki,
abyście zawsze służyli nam:
Siłą, gdy popsuje nam się odkurzacz,
Śmiechem, gdy nas życie zacznie wkurzać,
Radą, gdy popadniemy w wątpliwości,
Ciałem, gdy zapragniemy też miłości!

Panowie dla Was życzenia: Wszystkiego dobrego w Dniu Mężczyny!

życzy płeć piękna z ELMOWA*PL
Wszystkim przedstawicielkom płci pięknej składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu. Życzymy by uśmiech rozpromieniał Wasze twarze i byście zawsze czuły się doceniane. Opiekunowie hodowli ELMOWO*PL
Nasza Elma na wystawie z Panią sędziną Satu Hamalainen , niestety strach i stres zrobił swoje . Ale wystawa i tak należała do udanych. Elma uzyskała kolejną ocenę doskonałą. Więcej zdjęć Elmy w galerii. :)
26.02.2014

Jutro zarzuć odchudzanie
bo nie pora teraz na nie
to czas pączków i faworków
można wsuwać je do wtorku
a we wtorek śledzik z wódką
na słodkości jest odtrutką
w środę czas opamiętania
popiół i żadnego chlania :)
do świąt trzeba trwać w pokucie
potem będzie więcej uciech
2014.02.25
Trzymajcie za naszą Elmę kciuki już w tą sobotę będziemy na wystawie kotów w Wałbrzychu :)

Światowy Dzień Kota 2014

Dzisiaj 17 luty. Jaka to data? Bardzo ważna, przynajmniej dla kociarzy.
- Nic innego, tylko światowy dzień kota!
Były Walentynki, obficie obchodzone…a dziś 17 luty, czyli Dzień Kota!
Ale i tak nawet w Dzień kota wiele tych zwierząt czeka w schronisku na swój dom.
A więc pomóżmy tym kotom w chociaż ten jeden dzień – 17 luty.
Miejmy nadzieję, że w Dzień Kota 2014 wszystkie koty będą zadowolone.
Kochani dzisiaj mamy dzień pozytywnego myślenia a więc ...
Życzę Wam rzeki i piasku przy rzece na wspaniałe, piaskowe fortece. I poziomek w leśnych kotlinach, drzew, na które dobrze się wspinać. Niech od Bałtyku aż do stóp Tatr Żyją nam  Dziadkowie 100 lat! Wszystkim Dziadkom pociechy ze swoich wnuków życzą opiekunowie hodowli ELMOWO*PL
Siadaj Babciu, siadaj blisko. Zaraz ci opowiem wszystko. Prawie całą noc nie spałam, bo prezenty wymyślałam. Na kanapie się kręciłam, aż dla ciebie wymyśliłam: z lodu broszkę i korale i śniegowe cztery szale. Dziesięć czapek w śnieżną kratkę i lodową czekoladkę. Jak nie będzie Ci smakować, to mnie możesz poczęstować! Wszystkim babciom życzymy sto lat ELMOWO *PL
Nasze kochane maluchy
Marzeń o które warto walczyć,
radości, którymi warto się dzielić,
przyjaciół z którymi warto być
i nadziei bez której nie da się żyć.
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku,
oby nie był gorszy od minionego,
ale zdecydowanie lepszy w sprawach
 finansowych i zawodowych.Tego życzą opiekunowie hodowli ELMOWO*PL
Kochani dzisiaj rano tj. 16.12.2013 przyszły na świat nasze sześcioraczki są przesłodkie. Niedługo w zakładce kocięta więcej zdjęć. Zapraszamy do rezerwacji kociąt
Czarny kocur przeciął drogę,
sól się sypie na podłogę,
lustro pękło w drobny mak.
Te symbole- to zły znak.

- O la Boga!-babcia krzyczy
- wszyscy prędko do piwnicy,
dzisiaj piątek trzynastego,
więc nie kuśmy losu złego.

Dla złodziei to był raj,
drzwi otwarte, w to im graj.
Bez pośpiechu, po cichutku
narobili szkód w dobytku.

Tak się płaci za głupotę,
próżno łzy wylewać potem.
O rozsądek bardzo proszę,od ciemnoty chroń nas Boże.
Krasnale i elfy
Gotowe stoją,
Już worek pełny na saniach czeka,
Czemu Mikołaj drapie się w głowę?
Co go tak martwi i na co czeka?
A on tak liczy w głowie I mierzy
Czy brzuch mu się zmieści
W komina wieży!
Więc jeśli znajdziesz prezent na dachu,
Znaczy że wąski masz komin mój brachu!


Moc prezentów pod poduszeczkami życzy
ELMOWO *PL
Będziemy wróżyć? Czemu nie!
Już błyszczą kocie oczy w mroku...
Wieczór andrzejek zdarza się
Raz jeden tylko w całym roku.
Woda gotowa, jest wosk już,
Cienie swój zaczynają teatr.
Na ścianę jak zza siedmiu mórz
Wielka wpływa karawela...
A może to jest chiński smok?
A może róża, proszę pana?
Już błyszczy w kocich oczach mrok
przyszłość w gwiazdach jest schowana.
Za karawelą pędzi pies,
I koń z wielbłądem w parze bryka.
Jest kształt Europy, Azja jest,
Jest pół Australii i Afryka.
Więc może zechce ze mną kto
Nad wyjaśnieniem wróżb się biedzić?
Wiedziałby wszystko stary kot...
Lecz w oczach schował odpowiedzi.
ELMOWO*PL życzy wszystkim dzisiaj miłej zabawy i pomyślnych wróżb. :)

Nasze kocie Halloween :)


Kochani w połowie grudnia spodziewamy się naszych kocich maluszków z miotu B. Już dzisiaj zachęcamy do śledzenia naszej strony i zastanowienia się nad tym : Może to właśnie Ty chciałbyś zostać nowym właścicielem naszego wychowanka.
Zwierzęce Zaduszki - Dzień Pamięci o Zmarłych Zwierzętach
W pierwszą niedzielę października przypada nieoficjalne święto - Dzień Pamięci o Zmarłych Zwierzętach, czyli Zaduszki Zwierzęce. Dzień ten został wybrany ze względu na przypadające w tym okresie święto Św. Franciszka (4.10).Pierwsza niedziela "po Św. Franciszku" to właśnie Zwierzęce Zaduszki.W tym dniu wspominamy ukochane koty, psy, konie i inne zwierzęta, które były nam bliskie, a odeszły. Wierzymy, że gdzieś tam zza Tęczowego
Mostu patrzą na nas i że kiedyś - znów do nas dołączą.Kot żyje do 20 lat, rzadko dłużej. Dzięki ludzkiej pamięci ma szansę żyć o wiele, wiele dłużej. Odchodzenie jest trudne, a żałoba po utracie pupila może trwać latami. Miejsca takie jak wirtualne i rzeczywiste cmentarze dla zwierząt, kąciki pamięci, Za Tęczowym Mostem -pomagają
nam, ludziom, przeżyć utratę ukochanego zwierzaka.

Wierzymy, że te najmocniej kochane, wracają w innym futerku, albo - towarzyszą nam nadal tu i teraz jako Niewidzialne Magiczne Koty.
Bo kot żyje tak długo, jak długo żyje pamięć o nim.
04.10.2013

Dziś swoje święto obchodzą nasi czworonożni (i nie tylko) przyjaciele. 4 października to Światowy Dzień Zwierząt. Dziś świętują nie tylko psy i koty, ale wszystkie zwierzaki - świnie, krowy, rybki, lisy, czy kuny. Milusińscy to bardzo często nasi najlepsi przyjaciele - chyba każdy choć raz  płakał tuląc się do ukochanego psa, czy też rozmawiał z chomikiem ;) Pomyślmy dziś o zwierzętach, które mieszkają z nami w domach, czy gospodarstwach, ale też o tych dzikich, czy o tych, które nie mają swojego człowieka. Niestety, schroniska ciągle są przepełnione...
ELMOWO*PL  życzy wszystkim zwierzakom pełnych misek, a przede wszystkim najlepszych właścicieli pod słońcem!
Czy się stoi, czy się leży, to do szkoły iść należy. :)

Dzisiaj pierwszy dzień szkoły powodzenia wszystkim tym którzy okupują jeszcze szkolne mury .
31.08.2013

Dzisiaj nasz Agatek jedzie do swojego nowego domku. Powodzenia chłopaku będziemy tęsknić za Tobą i Twoimi psotami . Czekamy na wiadomości od ciebie niecierpliwie. :)
Koniec wakacji

Skończył się już czas
Który rozdzielił nas.
Skończyła się przygód miara
I zabawa do samego rana.
Skończyły się nasze wakacje
A z nimi wspólne wariacje.
Teraz zostały tylko wspomnienia
Żyjące w nas do kolejnego zobaczenia.
Potem zaczniemy wszystko od początku...
Wyjmiemy białą kartkę
I ponownie uzupełnimy ją
Trzymajac szczelnie zamkniętą w swojejgłowie.
Już wakacje więc wszystkim naszym ulubieńcom i ich Opiekunom życzymy moc pogody i zasłużonego odpoczynku

Starczy już tej pracy
dni, gdy ze zmęczenia padam,
pakuję ciuchy w worek
bawcie się dobrze .. ja spadam

a może plecak lepszy będzie
ze stelażem, niebieski, który
czeka z utęsknieniem od roku
by zabrać go dziś w góry ?

lub tam gdzie woda
zawsze ma słonawy smak
rybitwy nas zapraszają
morza też jest mi brak

wyjść sporo a wybór trudny
czasu wolnego trochę mam
pogodzę worek i plecak do zobaczenia .. radę sobie dam
15.06.2013

Dzisiaj nasza księżniczka Elma skończyła dwa lata . Sto lat moja piękności :)
16.06.2013

Kochani dziś nasz Atomek pojechał do swojego nowego domku. Troszeczkę nam smutno. Powodzenia Atomku, niecierpliwie czekamy na wieści od nowych opiekunów i zdjęcia.

08.06.2013


Dzisiaj nasz Jantarek skończył 4 lata. Wszystkiego Najlepszego nasz niebieski koteczku. Sto lat !!!

Chłopaki rosną nam jak na drożdżach :)
15.03.2013

Dzisiaj przyszły na świat dwa nasze kremowe maluszki :) Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii słodziaków razem z mamusią To nasz pierwszy miot A.
Już dzisiaj zachęcamy do śledzenia naszej strony i zastanowienia się czy to właśnie TY może chcesz zostać nowym właścicielem naszego wychowanka :)
Już historią są te święta,
wiele chwil z nich zapamiętam,
bo rodzinne one były,
serce moje ucieszyły.
A więc Święta mamy z głowy
wkrótce będzie Roczek Nowy,
niechaj będzie dla nas zdrowy,dzielić szczęściem wciąż gotowy. Wszystkiego dobrego w Nowym 2013 roku (roku węża - oby nie w kieszeni :) ) życzy ELMOWO*PL
Boże Narodzenie wkrótce, więc życzymy Wam szczerze
Ciepłych chwil w rodzinie w Wigilijną Wieczerzę
Wszystko w złocie, zieleni, czerwieni
Niech Nowy Rok będzie pełen nadziei
By spełniło się choć jedno z Waszych marzeń.Dużo szczęścia i niezapomnianych wrażeń! ELMOWO*PL
grudzień 2012 - Wczoraj w naszym domku zamieszkał piękny trzy letni kocur niebieski Jantar. Jest śliczny strasznie przyjacielski ogromnie gadatliwy niedługo zdjęcia Jantarka w galerii.
Wystawę można zaliczyć do udanych choć nie na pierwszym miejscu ale ocenę Ex czyli doskonałą nasza Elma otrzymała. Pierwsze koty za płoty wiemy już jak to wszystko wygląda zdobyliśmy dosyć doświadczenia aby jadąc na następną wystawę nie być tak zestresowanym. :) W galeri zdjęcia z wystawy
15-16.09.2012 Wystawa Kotów Rasowych we Wrocławiu - będziemy tam. To pierwsza wystawa Elmy więc prosimy o trzymanie kciuków.